Závěrečná zpráva z Mistrovství ČR mládeže


Závěrečná zpráva

z 20. Mistrovství ČR mládeže do 16 let 2012

 

Šachový klub Světlá nad Sázavou uspořádal z pověření Šachového svazu České republiky ve dnech od 10. do 17. března 2012 v Koutech nad Desnou v Hotelu Dlouhé Stráně 20. Mistrovství ČR mládeže do 16 let 2012, FIDE OPEN 2012 a NÁRODNÍ OPEN 2012. Současně s mistrovstvím mládeže se uskutečnilo i uzavřené Mistrovství ČR juniorů a dorostenců 2012.

V každé kategorii chlapců hrálo vždy 24 oprávněných hráčů, zatímco ve 4 kategoriích dívek hrálo celkem 76 přihlášených hráček. Ve FIDE OPENu startovalo 53 hráčů a v Národním OPENu hrálo 80 hráčů. V openech startují kromě doprovodů také účastníci předchozích ročníků mistrovství, kteří již nesplňují věkový limit, a hráči, kteří se neprobojovali do mistrovských turnajů. Hrálo se tedy 11 turnajů, ve kterých startovalo celkem 317 hráčů. Zázemí hráčům vytvářeli kromě trenérů i rodiče, takže jsme v rámci šachového festivalu přivítali přibližně 550 účastníků. Pořadatel měl vše předem připravené, takže presentace všech účastníků proběhla hladce a slavnostní zahájení i první kolo začalo tradičně přesně podle časového plánu.

Hlavním rozhodčím Mistrovství ČR byl mezinárodní rozhodčí Jaroslav Benák. Členy jeho týmu byli Marián Sabol, Martin Štukheil a Vlastimil Mareš. Výsledky a rozlosování byly ihned po dohrání aktualizovány na webu. Během turnaje nevznikl jediný spor a nebyl podán žádný protest. Oprávněně tedy můžeme konstatovat, že rozhodčí odvedli perfektní práci. Zároveň musíme pochválit i přístup hráčů, kteří hráli fair-play a svým chováním nezadali příležitost k problémům.

Díky spolupráci s Beskydskou šachovou školou, se Slavií Orlová a s ŠK Staré Město jsme přenášeli 37 partií on-line. Kvalitní on-line přenos nám zajistil Ing. Petr Záruba. Pořadatelé pravidelně po každém kole zpracovávali bulletin ze všech partií. Hráči si mohli přehrávat partie přímo z webu v ChessTheatre nebo mohli využít tištěný bulletin. Informační servis byl zajištěn prostřednictvím webu pořadatele a i další šachové weby průběžně informovali o situaci v jednotlivých výpravách.

Hráči a hráčky Mistrovství ČR své partie pravidelně rozebírali s trenéry MČR. Hlavním trenérem Mistrovství ČR mládeže byl IM David Kaňovský, dalšími členy týmu trenérů MČR byli IM Pavel Šimáček, IM Richard Biolek, IM Josef Juřek a Mgr. Petr Bažant. Novinkou letošního ročníků bylo promítání a živé komentování partií, o které se staral IM Petr Pisk.

Trenéři připravili kromě jiného pro naši mládež 5 tematických přednášek. IM Richard Biolek na téma „Zápas Spasskij - Fischer, Reykjavík 1972“, Petr Bažant na téma „Izolovaný pěšec ve střední hře“, IM Josef Juřek na téma „Střelec proti jezdci v koncovkách“, IM Pavel Šimáček na téma „Skotská hra“ a IM David Kaňovský na téma „Šachová kultura aneb šachy jako umění v umění“. Všechny přednášky se těšily velké účasti mladých šachistů i jejich doprovodů. Pro všechny další zájemce budou přednášky umístěny na webu pořadatele.

Stejně jako loni jsme na Mistrovství ČR mládeže viděli kvalitní trenérské zázemí oddílů a krajských středisek. Kromě výše uvedených trenérů zde pracovali například GM Tomáš Polák, GM Petr Velička, GM Marek Vokáč, GM Vladimír Talla, IM Sergej Berezjuk, IM Stanislav Jasný, FM Pavel Zabystrzan, FM Michal Novotný a řada dalších kvalitních trenérů.

V rámci doprovodného programu sehráli IM Pavel Šimáček, IM David Kaňovský, IM Richard Biolek, IM Josef Juřek, IM Petr Pisk, Petr Bažant a Jan Balín simultánky s účastníky. Pro zpestření programu jsme připravili bleskový turnaj, do kterého se přihlásilo 62 hráčů. Bleskový turnaj těsně vyhrál IM Vojtěch Plát před FM Michalem Novotným a Vladimírem Hadrabou. Velkému zájmu účastníků se těšil i výlet do Ruční papírny Velké Losiny a exkurze do Přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně. Hráči i jejich doprovody pravidelně využívali kvalitně upravených sjezdovek v Koutech a okolí. Příjemný relax nacházeli účastníci také v hotelovém bazénu s wellness centrem. Tradiční úspěch sklidil společenský večer s kapelou Český Slavoj.

Během mistrovství také zasedala rozšířená Komise mládeže ŠSČR. Jednání se zúčastnili nejen předsedové krajských KM, ale i rodiče a trenéři hráčů. Na samém závěru mistrovství zasedla trenérská subkomise, která stanovila listinu talentů a rozdělila hodiny individuálních tréninků.

Všechny turnaje se hrály v prostorných sálech Hotelu Dlouhé Stráně. Všichni účastníci byli v tomto hotelovém komplexu i ubytováni a v hotelové restauraci se mohli i stravovat. Hráči a jejich doprovody zároveň mohli využít možností hotelu pro aktivní odpočinek a rekreaci. Celá akce se těšila velké podpoře majitele i vedení Hotelu Dlouhé Stráně.

Jediným slabým místem se nám letos stalo připojení k internetu, které občas nevydrželo nápor množství připojených účastníků. V dané lokalitě se bohužel hledá alternativa dost těžko. Přesto pořadatel společně s vedením hotelu již pracuje na lepším řešení připojení internetu pro další akce.

Závěrem bych chtěl ještě jednou poděkovat všem hráčům za jejich výkony a hru fair play, všem rodičům, trenérům a doprovodům za spolupráci a pochopení, všem trenérům za rozbory a přednášky, trenérům a dalším hráčům za odehrané simultánky, rozhodčím za jejich kvalitní práci, zpracovatelům bulletinu za kvalitní bulletin, Ing. Zárubovi za bezproblémový on-line přenos, Českému Slavoji za společenský večer a Hotelu Dlouhé Stráně za vše, co pro nás udělali. Děkuji všem spolupracovníkům, kteří pomohli zdárnému průběhu 20. Mistrovství ČR mládeže do 16 let. Celou akci hodnotíme jako velice zdařilou.

 

Ing. Zdeněk Fiala

Šachový klub Světlá nad Sázavou


Datum: 24.06.17


Mediální partner: