Mistrem ČR je Lokomotiva Brno

Dramatické boje o titul i záchranu vyvrcholily v posledním kole

O víkendu od 13. do 15. dubna 2012 se hrála finálová část extraligy dorosteneckých družstev. Do finále se započítávaly vzájemné výsledky ze skupin východ a západ. Plný počet bodů si do finále přinesly týmy 2222 ŠK Polabiny a ŠK Lokomotiva Brno. Družstvo BŠŠ Frýdek-Místek sice v základní skupině ztratilo body, ale boje o titul se nevzdalo. Do boje o medaile se chtěla zapojit také družstva Vlašimi a Havířova.

Během prvních třech finálových kol postupně ztratily Polabiny s Havířovem a Frýdkem, zatímco Lokomotiva Brno ztratila s Vlašimí. V posledním kole potřebovaly Polabiny vyhrát nad Lokomotivou 5,5 ku 0,5, aby mohly získat mistrovský titul. Frýdek-Místek měl však lepší skóre a při výhře 5,5 : 0,5 mohl Polabiny přeskočit. Brno potřebovalo na jistotu titulu alespoň dva body do skóre. Frýdku se zápas s Vlašimí povedl, když ztratil jen půl bodu. Polabiny nastartovaly svůj duel s Lokomotivou také slibně. Pak však v jedné partii prohrály a na titul rezignovaly. Lokomotiva Brno tak i přes porážku 2,5:3,5 získalo vytoužený titul. Na BŠŠ zbyly stříbrné medaile a Polabiny si odvezly medaile bronzové.

Ve skupině B se velice brzy vykrystalizovala trojice sestupujících. Týmy Kladna, Starého Města a Boršic si přinesly do finále B nejméně bodů. Kladno přijelo pouze se čtyřmi hráči, a tak předem rezignovalo na záchranu. Starému Městu a Boršicím se nepovedly úvodní dvě kola a jejich osud byl zpečetěn. Otázkou zůstalo, kdo bude čtvrtým sestupujícím a kdo vyhraje finále B. O všem rozhodlo poslední kolo. Říčany porazily Duras Brno a zaslouženě vyhrály malé finále. Polička hrála s Mostem a remíza dávala jistotu záchrany oběma týmům. Hodně lidí tak očekávalo rychlou remízu. Mládežníci však dali osud všanc a normálně hráli. Vítězství Poličky dalo šanci Desku Liberec. Dorostenci z Liberce však pouze remizovali s Boršicemi a překvapivě sestupují.

Hrálo se v pěkném prostředí Hotelu Pavla ve Vlachovicích u Žďáru nad Sázavou. Hlavním rozhodčím byl Jiří Siebenbürger, který je současně vedoucím extraligy a mohl tedy ihned aktualizovat výsledky v databázi soutěží. Dalším rozhodčím na sále byl Vlastimil Mareš. Pořadatel ve spolupráci s BŠŠ Frýdek-Místek a ŠK Staré Město zajistil on-line přenos z 24 šachovnic, takže finále A bylo celé na on-line šachovnicích. Kvalitní přenos zajistil předseda STK Ing. Petr Záruba. Finále Extraligy dorostu, které je Mistrovstvím ČR dorosteneckých družstev, uspořádal Šachový klub Světlá nad Sázavou díky podpoře Kraje Vysočina. Záštitu nad mistrovstvím převzal hejtman kraje Vysočina MUDr. Jiří Běhounek. Medaile, poháry a ceny nejlepším předal osobně náměstek hejtmana kraje Vysočina Ing. Vladimír Novotný.