Osmý den Mistrovství ČROSMÝ DEN MISTROVSTVÍ ČR

MUŽŮ A ŽEN V ŠACHU 2012


Mistrovství České republiky pokračovalo v sobotu předposledním kolem a bylo opět plné zajímavých partií.

Nejspíše klíčovou partií celého turnaje se stal souboj na první šachovnici mezi GM Navarou a IM Konopkou. Po zahájení získal bílými hrající David Navara příjemnou pozici, ovšem černý se bránil velmi vynalézavě. V průběhu partie nedovolil Michal Konopka svému soupeři nic konkrétního a po časové kontrole dokonce získal iniciativu. David Navara zariskoval a v přicházející časové tísni soupeře se vyhnul remízovému pokračování, což ho ovšem přivedlo na pokraj porážky. Michalovi se naskytla životní šance, kterou ovšem nevyužil - ze dvou nabízejících se tahů si vybral ten špatný a v následné věžové koncovce byl nucen kapitulovat. GM Cvekovi se nepovedlo zahájení s GM Kislinskym a partie tak záhy skončila remízou. Skvělou domácí přípravu prokázal GM Babula, který černými dostal GM Poláka pod tlak, jak na šachovnici, tak i na hodinách. V silné časové tísni Tomáš Polák nevyužil snad jediné remízové šance a tak Vlastimil Babula po vynikajícím výkonu zvítězil. Partie IM Kaňovský s IM Žilkou skončila záhy remízou. Velmi pěknou partii sehráli IM Biolek s IM Bernáškem. V zajímavé přestřelce byl nakonec úspěšnější dobře se bránící Jan Bernášek. Ve skvělých výkonech pokračuje IM Vávra, kterému se podařilo černými porazit GM Votavu.

Do posledního kola vstupuje GM Navara s půlbodovým náskokem na dvojici GM Babula a GM Kislinsky. Bez šance na medaili není ani trojice GM Cvek, IM Bernášek a IM Vávra, kteří ztrácejí bod na prvního.

Zajímavá situace je také mezi ženami. Na čele je WIM Tereza Olšarová a WIM Petra Sochorová se čtyřmi body. Následuje dvojice WFM Magdaléna Miturová a Martina Folková, které mají o půl bodu méně. Šanci na medaili má stále i WIM Olga Sikorová.

Před posledním kolem mají tři hráči šanci na mezinárodní titul, všichni však musí hrát na vítězství. Jan Bernášek atakuje normu GM, Tereza Olšarová normu WGM a Magdaléna Miturová normu WIM.

V neděli nás od 10:00 čeká závěrečné kolo, které rozhodne o medailích a odpoví na otázku norem. Máme se tedy na co těšit!

Srdečně zveme všechny příznivce královské hry.


Ing. Zdeněk Fiala


 


Datum: 23.06.17


Mediální partner: