Závěrečná zpráva z Mistrovství ČR mládeže 2013


Závěrečná zpráva

z 21. Mistrovství ČR mládeže do 16 let 2013

 

Šachový klub Světlá nad Sázavou uspořádal z pověření Šachového svazu České republiky ve dnech od 9. do 16. března 2013 v Koutech nad Desnou v Hotelu Dlouhé Stráně 21. Mistrovství ČR mládeže do 16 let 2013, FIDE OPEN 2013 a NÁRODNÍ OPEN 2013. Současně s mistrovstvím mládeže se uskutečnilo i uzavřené Mistrovství ČR juniorů a dorostenců 2013.

V každé kategorii chlapců hrálo vždy 24 oprávněných hráčů, zatímco ve 4 kategoriích dívek hrálo celkem 67 přihlášených hráček. Ve FIDE OPENu startovalo 49 hráčů a v Národním OPENu hrálo 81 hráčů. V openech startují kromě doprovodů také účastníci předchozích ročníků mistrovství, kteří již nesplňují věkový limit, a hráči, kteří se neprobojovali do mistrovských turnajů. Hrálo se tedy 11 turnajů, ve kterých startovalo celkem 305 hráčů. Zázemí hráčům vytvářeli kromě trenérů i rodiče, takže jsme v rámci šachového festivalu přivítali přibližně 550 účastníků. Pořadatel měl vše předem připravené, takže presentace všech účastníků proběhla hladce a slavnostní zahájení i první kolo začalo tradičně přesně podle časového plánu.

Hlavním rozhodčím Mistrovství ČR byl ústřední rozhodčí Ing. Petr Herejk. Členy jeho týmu byli mezinárodní rozhodčí Jiří Siebenbürger, FIDE rozhodčí Ing. Petr Záruba, Martin Štukheil a Vlastimil Mareš. Výsledky a rozlosování byly ihned po dohrání aktualizovány na webu. Během turnaje nevznikl jediný spor a nebyl podán žádný protest. Oprávněně tedy můžeme konstatovat, že rozhodčí odvedli perfektní práci. Zároveň musíme pochválit i přístup hráčů, kteří hráli fair-play a svým chováním nezadali příležitost k problémům.

Z Mistrovství ČR jsme přenášeli 59 partií on-line. Kvalitní on-line přenos nám zajistil Ing. Petr Záruba a Martin Štukheil. Pořadatelé pravidelně po každém kole zpracovávali bulletin ze všech partií. Hráči si mohli přehrávat partie přímo z webu v ChessTheatre nebo mohli využít tištěný bulletin. Informační servis byl zajištěn prostřednictvím webu pořadatele a i další šachové weby průběžně informovali o situaci v jednotlivých výpravách.

Hráči a hráčky Mistrovství ČR své partie pravidelně rozebírali s trenéry MČR. Hlavním trenérem Mistrovství ČR mládeže byl IM David Kaňovský, dalšími členy týmu trenérů MČR byli IM Pavel Šimáček, IM Richard Biolek, IM Josef Juřek a FM Jiří Tůma. Trenéři připravili kromě jiného pro naši mládež 5 tematických přednášek. FM Jiří Tůma na téma „Pěšcový klín na e5“, IM Josef Juřek na téma „Jezdec proti střelci v koncovce", IM Pavel Šimáček na téma „Krátkodobá a dlouhodobá příprava šachisty“, IM David Kaňovský na téma „Curych 1953" a IM Richard Biolek na téma „Pevné zdi Caro-Kannovy obrany". Všechny přednášky se těšily velké účasti mladých šachistů i jejich doprovodů. Pro všechny další zájemce budou přednášky umístěny na webu pořadatele.

Stejně jako loni jsme na Mistrovství ČR mládeže viděli kvalitní trenérské zázemí oddílů a krajských středisek. Kromě výše uvedených trenérů zde pracovali například GM Tomáš Polák, GM Petr Velička, GM Marek Vokáč, GM Vladimír Talla, IM Sergej Berezjuk, IM Stanislav Jasný, FM Pavel Zabystrzan, FM Milan Hošek, FM Michal Novotný, FM Tomáš Vojta a řada dalších kvalitních trenérů.

V rámci doprovodného programu sehráli IM Pavel Šimáček, IM David Kaňovský, IM Richard Biolek, IM Josef Juřek a FM Jiří Tůma simultánky s účastníky. Pro zpestření programu jsme připravili bleskový turnaj, do kterého se přihlásilo 87 hráčů. Bleskový turnaj těsně vyhrál IM Vojtěch Plát před IM Štěpánem Žilkou a Janem Balínem. Ve volném čase účastníci MČR vyrazili na výlet do Ruční papírny Velké Losiny, na exkurzy do Přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně a na další zajímavé výlety. Hráči i jejich doprovody pravidelně využívali stále kvalitně upravených sjezdovek v Koutech a okolí. Příjemný relax nacházeli účastníci také v hotelovém bazénu s wellness centrem. Letošní novinkou byl nově vybudovaný bowling. Tradiční úspěch sklidil společenský večer s kapelou Český Slavoj.

Během mistrovství také zasedala rozšířená Komise mládeže ŠSČR. Jednání se zúčastnili nejen předsedové krajských KM, ale i rodiče a trenéři hráčů. Na samém závěru mistrovství zasedla trenérská subkomise, která stanovila listinu talentů a rozdělila hodiny individuálních tréninků. Během letošního mistrovství TMK také realizovala kontrolní testy, které mají pomoci krajským centrům při jejich práci.

Všechny turnaje se hrály v prostorných sálech Hotelu Dlouhé Stráně. Všichni účastníci byli v tomto hotelovém komplexu i ubytováni a v hotelové restauraci se mohli i stravovat. Hráči a jejich doprovody zároveň mohli využít možností hotelu pro aktivní odpočinek a rekreaci. Celá akce se těšila velké podpoře majitele i vedení Hotelu Dlouhé Stráně.

Závěrem bych chtěl ještě jednou poděkovat všem hráčům za jejich výkony a hru fair play, všem rodičům, trenérům a doprovodům za spolupráci a pochopení, všem trenérům za rozbory, přednášky a simultánky, rozhodčím za jejich kvalitní práci, zpracovatelům bulletinu za kvalitní bulletin, Ing. Zárubovi a M. Štuheilovi za bezproblémový on-line přenos, Českému Slavoji za společenský večer a Hotelu Dlouhé Stráně za vše, co pro nás udělali. Děkuji všem spolupracovníkům, kteří pomohli zdárnému průběhu 21. Mistrovství ČR mládeže do 16 let. Celou akci hodnotíme jako velice zdařilou.

 

Ing. Zdeněk Fiala

Šachový klub Světlá nad Sázavou

 


Datum: 24.06.17


Mediální partner: