3. tisková zpráva z Mistrovství ČR


Tisková zpráva č. 3


Dnes bylo zahájeno Mistrovství ČR žen. Z mistrovství se před 14 dny odhlásila WIM Kořenová, kterou nahradila místní talentovaná hráčka Nela Pýchová. V den zahájení turnaje oznámila svou neúčast z důvodu nemoci WIM Medunová, kterou se podařilo nahradit mladou hráčkou z pořádajícího oddílu, Simonou Suchomelovou. MČR žen tedy mohlo být v 15.00 zahájeno, stejně jako 3. kolo MČR mužů.

GM Kislinsky získal s GM Babulou v zahájení mírnou převahu, kterou se ovšem nepokoušel rozvinout -  nabídl remízu, kterou černými hrající GM Babula akceptoval. GM Krejčí nezískal převahu v zahájení s IM Bernáškem a tak partie skončila taktéž brzkou remízou. GM Rausis se pokoušel o získání převahy s GM Cvekem, ovšem po závěrečném tahu černého se možná nesprávně domníval, že je pozice již zcela vyrovnaná a přijal remízu. IM Plát získal v partii s GM Polákem po zahájení mírnou převahu. Partii převedl do lepší koncovky, ve které se mu ale nepodařil 32. tah e4-e5, po kterém se již zkušenému GM Polákovi podařilo pozici udržet. Nejzajímavější partii 3. kola MČR mužů opět sehrál GM Navara, který po výborném výkonu porazil IM Žilku. Po zahájení vznikla velmi zajímavá pozice s opačnými rošádami. David Navara připravil vše k otevření pozice nepřátelského krále, což se mu i díky pasivní hře soupeře podařilo. Pozice byla i přesto nejasnou, ovšem poté si IM Žilka nechal zavřít dámu na dámském křídle, která mu ovšem vzápětí chyběla na křídle opačném. Bílý ve finále elegantně obětoval dámu a bez větších problémů realizoval svou velkou převahu. Po třetím kole je GM Navara v čele s plným bodovým ziskem, s bodovým náskokem před dvojicí GM Babula, GM Kislinsky.

V úvodním kole MČR žen se ve skvělém světle předvedly obě mladé slečny - Simona Suchomelová ve vyrovnané partii zaslouženě remizovala s WIM Orságovou a Nele Pýchové se dokonce podařilo černými porazit zkušenou Martinu Folkovou! V této partii se hrála dračí varianta sicilské obrany, při opačných rošádách obě hráčky neohroženě útočily na soupeřčina krále. Martina Folková hrála v úvodu velmi dobře a mohla nejspíše partii rozhodnout již v 21. tahu, kdy by se po Vdh1 s dalším Dh6!! černé nepodařilo zabránit matu. Tato překrásná varianta zůstala ovšem za oponou, bílá se dostala do časové tísně a velmi dobře hrající mladičká Nela Pýchová donutila bílou k chybě, po které získala materiální převahu, kterou bezpečně realizovala. Velmi kvalitní a odvážný výkon! Souboj dvou nejvýše nasazených hráček mezi WIM Sochorovou a WIM Olšarovou skončil v dámské koncovce zaslouženou remízou. WFM Marečkové se v partii s WFM Kubíkovou podařilo získat pěšce, ale i díky kvalitní hře soupeřky nedostala dostatek prostoru k realizaci a partie skončila remízou v koncovce nestejnobarevných střelců.

Zítra pokračuje MČR mužů 4. kolem a 2. kolem MČR žen!

 

Výsledky 3. kola MČR mužů:

IM Plát - GM Polák 1/2

GM Krejčí - IM Bernášek 1/2

GM Kislinsky - GM Babula 1/2

GM Navara - IM Žilka 1:0

GM Rausis - GM Cvek ½


Los 4. kola MČR mužů:

GM Polák - GM Cvek

IM Žilka - GM Rausis

GM Babula - GM Navara

IM Bernášek - GM Kislinsky

IM Plát - GM Krejčí

Výsledky 1. kola MČR žen:

WIM Sochorová - WIM Olšarová 1/2

Folková - Pýchová 0:1

Suchomelová - WIM Orságová 1/2

WFM Kubíková - WFM Marečková 1/2


Los 2. kola MČR žen:                                                   

WIM Olšarová - WFM Marečková

WIM Orságová - WFM Kubíková

Pýchová - Suchomelová

WIM Sochorová - Folková


Petr Pisk, mezinárodní mistr


 


Datum: 23.06.17


Mediální partner: