Mistrem ČR se stal IM Bureš

Mistrovství ČR juniorů a dorostenců v rapid šachu 2013

Ve Světlé nad Sázavou patřil první víkend v červenci mladým šachistům. Od 6. do 7. července se ve Světlé hrálo Mistrovství ČR juniorů a dorostenců v rapid šachu 2013. Roli favorita potvrdil a titul mistra ČR získal IM Jaroslav Bureš z Agentury 64 Grygov. Druhé místo vybojoval Petr Tázlar z Jiskry Hořice. Bronzovou medaili z loňského roku obhájil Martin Škoda z Gambitu Jihlava. Martin byl po sedmém kole v čele turnaje, ale stejně jako loni vedení neudržel.

Novými mistry ČR v rapid šachu se dále stali v H18 Petr Čižinský (2222 ŠK Polabiny), v H16 Michal Bodický (SK Pyrit Příbram), v D20 Jana Zpěváková (ŠK Staré Město), v D18 Eliška Johnová (Jiskra Hořice) a v D16 Daniela Dumková (Sokol Zastávka). V kategorii družstev vyhráli junioři Jiskry Hořice před Gambitem Jihlava a 2222 ŠK Polabiny.

Oceněni byli i nejlepší hráči a hráčky z kategorií žáků: v H14 Jiří Sedlák (Jiskra Humpolec), v D14 Šárka Volanínová (ŠK Světlá nad Sázavou), V H12 Vojtěch Kříž (Jiskra Humpolec) a v H10 Filip Koubek (Gambit Jihlava).

Pořadatelem mistrovství byl Šachový klub Světlá nad Sázavou. Hlavním rozhodčím Mistrovství ČR byl IA Jaroslav Benák, kterému pomáhal Petr Záruba, Zdeněk Fiala, Vlastimil Mareš a Martin Štukheil. Výsledky a rozlosování byly ihned po dohrání aktualizovány na webu. Kvalitní přenos on-line přenos z 10 šachovnic zajistil Ing. Petr Záruba, který z pozice předsedy STK dohlédl i na průběh mistrovství. Partie z prvních deseti šachovnic si zájemci mohou přehrát přímo z webu v ChessTheatre.

Mistrovství ČR se hrálo v prostorném sále Společenského domu. Zázemí pro stravování a občerstvení zajistila Městská kavárna, která je přímo propojená se sálem. Hrálo se přidávacím tempem. Během turnaje nevznikl jediný spor a nebyl podán žádný protest. Musíme tedy pochválit nejen rozhodčí, ale i hráče, kteří hráli fair-play a svým chováním nezadali příležitost k problémům.

Účastníci, kteří přijeli do Světlé, měli také možnost využít sportoviště města. Kluci si zahráli fotbálek na hřiště s umělým povrchem. Poděkování také patří kraji Vysočina a Městu Světlá nad Sázavou za jejich podporu Mistrovství ČR. Akce se ve městě těšila pozitivnímu ohlasu. Věříme, že se účastníkům ve Světlé nad Sázavou líbilo a že rádi přijedou na nějakou další šachovou akci.