Mistrovství Čech 2013 zakončeno


 

24. MISTROVSTVÍ ČECH MLÁDEŽE DO 16 LET,

FONTÁNA FIDE OPEN 2013 a

NÁRODNÍ OPEN 2013Ve Frymburku - Hrdoňově bylo v sobotu 2. listopadu slavnostně zakončeno Mistrovství Čech mládeže, Fontána FIDE OPEN a Národní OPEN. Mistry Čech pro rok 2013 se stali: v H16 Jiří Rýdl, v D16 Nela Pýchová, v H14 Michal Jelínek, v D14 Anna Vítová, v H12 Vojtěch Říha a v D12 Karin Němcová.

V kategorii H16 jednoznačně zvítězil Jiří Rýdl ze Spartaku Vlašim. Jirka získal 8 bodů a utekl svým soupeřům o 1,5 bodu. Další tři hráči získali shodně 6,5 bodu a o dalších medailích tak rozhodoval Buchholtz. Stříbro získal Aleš Horák z TJ Sokol Údlice, bronz patří Josefu Havelkovi z TJ Lanškroun a medaile nezbyla na Vojtěcha Filipa ze Spartaku Vlašim. Titul mezi dívkami v kategorii D16 získala ziskem 6 bodů Nela Pýchová ze Spartaku Vlašim. Stříbro patří Jitce Jánské ze Sokola Klatovy, která vytěžila též 6 bodů, ale měla horší pomocné hodnocení. Na třetím místě se umístila Simona Suchomelová z pořadatelského ŠK Světlá nad Sázavou. Protože je Simča registrována v oddíle spadajícím na Moravu, získala diplom a věcnou cenu, zatímco bronz si odvezla Michaela Nová ze Sokola Buštěhrad.

V kategorii H14 získali tři borci shodně 7 bodů, a tak o medailích rozhodovalo pomocné hodnocení. Zlato získal Michal Jelínek z SK OAZA Praha, stříbro má Arsenij Anaškin z ŠK Aurora a bronz si odvezl Filip Nový z SK OAZA Praha. V kategorii dívek do 14 let získala zlato Anna Vítová ze Sokola Hradec Králové. Druhé místo obsadila Anna Zlámaná z Klubu šachistů Říčany a bronz patří Josefíně Králové z TJ Praha - Pankrác.

Celkových 7,5 bodu a titul Mistra Čech mezi chlapci do 12 let získal Vojtěch Říha z ŠO Hlinsko. O půl bodu méně a stříbrnou medaili vybojoval Lukáš Dolanský z ŠACHklubu Tábor. Za 6,5 bodu bral bronz Jakub Petr z Bohemians Praha. Stejný počet bodů a 5. a 6. místo v celkovém pořadí získalo dvojice dívek, mezi kterými rozhodoval o pořadí Buchholtz. Titul získala Karin Němcová z SK OAZA Praha a stříbro si odvezla Julie Vilímová z Klubu šachistů Říčany. Třetí místo v kategorii D12 patří Marii Vaškové z ŠO Hlinsko.

Fontána FIDE OPEN vyhrál ziskem 7 bodů Filip Šimůnek ze Sokola Klatovy. Shodný počet bodů získal a druhé místo obsadil Jaroslav Satranský z ŠK Rakovník. Třetí příčku obsadil první nasazený Jan Balín z Tatranu Podbořany.  Cenu pro nejlepšího juniora vybojoval Jiří Lhotka ze Sokola Kobylisy, cenu pro nejlepší ženou ve FIDE OPENU získala Martina Kocandová ze Sokola Klatovy a nejlepším seniorem se stal Rudolf Hlaváč z Baníku Sokolov.

Národní OPEN vyhrál Pavel Buk ze Sokola Buštěhrad. Shodný počet 7,5 bodu získal druhý Ondřej Bauer z Kolešovic. A na třetím místě se v peletonu 63 hráčů umístil Jan Hochman z Pyritu Příbram. Nejlepší ženou se stala Eva Kopecká z TJ Praha - Pankrác a nejlepším seniorem byl Václav Vojíř z Košutky Plzeň. Mezi juniory byl nejlepší Ondřej Bauer, z hráčů do 16 let byl nejlepší Richard Široký z ŠACHklubu Tábor, ze čtrnáctiletých Adam Kolomý z TJ Lanškroun a z dvanáctiletých Ondřej Varadi ze Sokola Buštěhrad.

Nejmladším účastníkem celého festivalu byl David Hák ze Sokola Tábor. Nejstarším účastníkem byl 86 letý Václav Vojíř, který je zároveň rekordmanem v počtu účastí na našich openech. Bleskového turnaje se zúčastnilo 87hráčů. Turnaj vyhrál IM Pavel Šimáček, když získal 9 bodů z 11 kol. Shodně 8,5 bodu získali FM Adolf Lacina a Jan Balín.  

Hráči a hráčky Mistrovství Čech rozebírali své partie s trenéry, jejichž účast pořadatel zajistil. Hlavním trenérem Mistrovství Čech mládeže byl IM Richard Biolek. Dalšími členy týmu trenérů byli IM Pavel Šimáček, IM Josef Juřek, FM Lukáš Vlasák. Trenéři připravili pro mládež čtyři tematické přednášky a se zájemci si zahráli 5 simultánek.

Pořadatelé připravili pro účastníky také bohatý nešachový doprovodný program.

Velkému zájmu se těšil výlet do Lipna na „Cesty korunami stromů". Stezku dlouhou 675 metrů tvoří dřevěné lávky, na kterých se nachází 18 adrenalinových zastávek. Vrcholem stezky je 40 metrová vyhlídková věž s fantastickým výhledem na Lipenské jezero a Šumavu. Letos nám počasí přálo, takže bylo vidět i Alpy. Pěkný byl také výlet parníkem po Lipně. Řada účastníků navštívila individuálně Český Krumlov, který byl díky zachovalému historickému jádru a malebnému zámku zařazen na Seznam památek UNESCO. Účastníci mistrovství také podnikli řadu pěších výletů v okolí Lipenského jezera. Tradiční fotbalový turnaj se konal letos v tělocvičně a zúčastnilo se ho 11 týmů. V turnaji zvítězili fotbalisté Ústeckého šachového svazu. Šachisté si tradičně užili dva společenské večery s Českým Slavojem.

V mistrovských kategoriích mládeže startovalo 194 hráčů a hráček, ve FIDE OPENu a v Národním OPENu hrálo 105 šachistů. Celkem tedy k šachovnicím zasedlo 299 příznivců královské hry. V openech startovali nejen trenéři a rodiče, ale i účastníci minulých ročníků, kteří již opustili mládežnické kategorie, ale rádi se vrací na naše turnaje. Hlavním rozhodčím celé akce byl Ing. Petr Herejk. Členy jeho týmu byli Ing. Petr Záruba, Vlastimil Mareš a Martin Štukheil. Pořadatel zajistil on-line přenos ze 40 šachovnic, což přineslo větší pohodlí pro diváky i hráče. Na webu pořadatele mohli příznivci šachu sledovat kromě on-line přenosů a výsledků také průběžně doplňovanou fotogalerii a další informace o aktuálním dění na mistrovství. Mistrovství Čech mládeže a doprovodné openy uspořádal z pověření ŠSČR Šachový klub Světlá nad Sázavou.

Závěrem bych chtěl ještě jednou poděkovat všem hráčům za jejich výkony a hru fair play. Všem rodičům, trenérům a doprovodům za spolupráci a pochopení. Dále všem trenérům za rozbory, přednášky a simultánky, rozhodčím za jejich kvalitní práci, zpracovatelům bulletinu za kvalitní bulletin, Petru Zárubovi a Martinu Štukheilovi za bezproblémový on-line přenos, Českému Slavoji za společenské večery. Děkuji všem spolupracovníkům, kteří pomohli zdárnému průběhu 24. Mistrovství Čech mládeže do 16 let.


Ing. Zdeněk Fiala

ředitel turnaje

 


Datum: 23.06.17


Mediální partner: