Mistrovství ČR 2014


 

Závěrečná zpráva

z 22. Mistrovství ČR mládeže do 16 let 2014


Šachový klub Světlá nad Sázavou uspořádal z pověření Šachového svazu České republiky ve dnech od 8. do 15. března 2014 v Koutech nad Desnou v Hotelu Dlouhé Stráně 22. Mistrovství ČR mládeže do 16 let 2014, FIDE OPEN 2014 a NÁRODNÍ OPEN 2014. Současně s mistrovstvím mládeže se uskutečnilo i uzavřené Mistrovství ČR juniorů a dorostenců 2014.

V každé kategorii chlapců hrálo vždy 24 oprávněných hráčů, zatímco ve 4 kategoriích dívek hrálo celkem 81 přihlášených hráček. Ve FIDE OPENu startovalo 46 hráčů a v Národním OPENu hrálo 58 hráčů. Hlavní hvězdou FIDE OPENu byl mezinárodní velmistr Alexey Kislinsky. Zpestřením letošního FIDE OPENu byla také účast mládežnických reprezentantů ze Slovenska. V openech startují kromě doprovodů také účastníci předchozích ročníků mistrovství, kteří již nesplňují věkový limit, a hráči, kteří se neprobojovali do mistrovských turnajů. Hrálo se tedy 11 turnajů, ve kterých startovalo celkem 293 hráčů. Zázemí hráčům vytvářeli kromě trenérů i rodiče, takže jsme v rámci šachového festivalu přivítali přibližně 500 účastníků. Pořadatel měl vše předem připravené, takže presentace všech účastníků proběhla hladce a slavnostní zahájení i první kolo začalo tradičně přesně podle časového plánu.

Hlavním rozhodčím Mistrovství ČR byl mezinárodní rozhodčí Jiří Siebenbürger. Členy jeho týmu byli IA Ing. Petr Záruba, Jiří Novák, Kateřina Šmajzrová, Martin Štukheil a Vlastimil Mareš. Výsledky a rozlosování byly ihned po dohrání aktualizovány na webu. Během turnaje nevznikl jediný spor a nebyl podán žádný protest. Oprávněně tedy můžeme konstatovat, že rozhodčí odvedli perfektní práci. Zároveň musíme pochválit i přístup hráčů, kteří hráli fair-play a svým chováním nezadali příležitost k problémům.

Z Mistrovství ČR jsme přenášeli 79 partií on-line. Kvalitní on-line přenos nám zajistil Petr Záruba společně s Katkou Šmajzrovou a v závěru nám pomohl Peter Paleček ze SŠZ. Pořadatelé pravidelně po každém kole zpracovávali bulletin ze všech partií. Hráči si mohli přehrávat partie přímo z webu v ChessTheatre nebo mohli využít tištěný bulletin. Informační servis byl zajištěn prostřednictvím webu pořadatele a i další šachové weby průběžně informovali o situaci v jednotlivých výpravách.

Hráči a hráčky Mistrovství ČR mládeže pravidelně rozebírali své partie s trenéry MČR. Hlavním trenérem Mistrovství ČR mládeže byl IM David Kaňovský, dalšími členy týmu trenérů MČR byli IM Pavel Šimáček, IM Richard Biolek, WIM Tereza Olšarová a FM Jiří Tůma. Junioři a dorostenci analyzovali partie s IM Michalem Konopkou. Trenéři připravili kromě jiného pro naši mládež 5 tematických přednášek. FM Jiří Tůma na téma „Oběť materiálu jako cesta ke zvýšení aktivity vlastních figur", WIM Tereza Olšarová na téma „Vhled do světa ženského šachu", IM Pavel Šimáček na téma „Využití počítače v přípravě na partii", IM David Kaňovský na téma „Kouzla pěšcových koncovek " a IM Richard Biolek na téma „Anglická hra". Všechny přednášky se těšily velké účasti mladých šachistů i jejich doprovodů. Stejně jako v předchozích letech jsme na Mistrovství ČR mládeže viděli kvalitní trenérské zázemí oddílů a krajských center talentované mládeže. Kromě výše uvedených trenérů zde pracovali například GM Tomáš Polák, GM Petr Velička, GM Marek Vokáč, GM Vladimír Talla, WGM Kateřina Němcová, IM Sergej Berezjuk, IM Stanislav Jasný, FM Pavel Zabystrzan, FM Milan Hošek, FM Michal Novotný, FM Tomáš Vojta a řada dalších kvalitních trenérů.

V rámci doprovodného programu sehráli IM David Kaňovský, IM Richard Biolek, WIM Tereza Olšarová a FM Jiří Tůma simultánky s účastníky. Pro zpestření programu jsme připravili bleskový turnaj, do kterého se přihlásilo 60 hráčů. Bleskový turnaj těsně vyhrál IM Vojtěch Plát před Lukášem Karáskem a Jakubem Půlpánem. Letos byla krátká zima, a tak se nám podařilo zajistit společnou návštěvu Zámku Velké Losiny. Další společnou akcí byla exkurze do Přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně. Na výlet do Ruční papírny Velké Losiny vyrazili letos hráči se svými doprovody individuálně. Stejně tak účastníci mistrovství absolvovali řadu dalších zajímavých výletů do okolí. Přestože byla letošní zima slabá, hráči i jejich doprovody ještě využívali sjezdovek v Koutech a okolí. Příjemný relax nacházeli účastníci také v hotelovém bazénu s wellness centrem. a také na bowlingu.

Všechny turnaje se hrály v prostorných sálech Hotelu Dlouhé Stráně. Všichni účastníci byli v tomto hotelovém komplexu i ubytováni a v hotelové restauraci se mohli i stravovat. Hráči a jejich doprovody zároveň mohli využít možností hotelu pro aktivní odpočinek a rekreaci. Celá akce se těšila velké podpoře majitele i vedení Hotelu Dlouhé Stráně.

Závěrem bych chtěl ještě jednou poděkovat všem hráčům za jejich výkony a hru fair play, všem rodičům, trenérům a doprovodům za spolupráci a pochopení, všem trenérům za rozbory, přednášky a simultánky, rozhodčím za jejich kvalitní práci, zpracovatelům bulletinu za kvalitní bulletin, Petru Zárubovi, Katce Šmajzrové a Petru Palečkovi za bezproblémový on-line přenos a Hotelu Dlouhé Stráně za vše, co pro nás udělali. Děkuji všem spolupracovníkům, kteří pomohli zdárnému průběhu 22. Mistrovství ČR mládeže do 16 let. Celou akci hodnotíme jako velice zdařilou.


Ing. Zdeněk Fiala

Šachový klub Světlá nad Sázavou
 


Datum: 24.06.17


Mediální partner: