Mistrem ČR škol je Gymnázium Brno, tř. kpt. Jaroše

Mistrem ČR týmů středních škol

se stalo Gymnázium Brno, tř. kpt. Jaroše

Ve dnech od 15. do středu 16. dubna probíhalo ve Vlachovicích Mistrovství České republiky školních týmů v šachu 2014 v kategorii středních škol. Mistrovství ČR hrálo 29 čtyřčlenných družstev škol, přičemž mohli hrát pouze žáci z jedné školy, hostování nebylo možné. Na startovní listině najdeme celkem 129 hráčů a hráček. Turnaj se hrál švýcarským systémem na 9 kol, tempo hry bylo 20 minut plus 5 sekund na tah pro každého hráče.

Nejvýše nasazené Gymnázium Kladno dělilo v loňském roce první místo, ale díky horšímu pomocnému hodnocení si odvezlo stříbrné medaile. Letos mělo cíl vyšší. Druhým nasazeným bylo Gymnázium Brno, tř. kpt. Jaroše a třetí nejvyšší rating mělo Gymnázium Uherské Hradiště. Loňský titul přijelo obhajovat Gymnázium J. Keplera Praha.

Po prvních čtyřech kolech se ujalo vedení Gymnázium Brno, které mělo náskok 1,5 bodu na Gymnázium Kladno. Další konkurenti ztráceli o 1,5 bodu více. V pátém kole se bylo na programu předčasné finále, neboť na sebe narazilo Kladno s Brnem. Kladnu se zápas nepovedl, Brno vyhrálo 4 : 0 a získalo rozhodující náskok, který v dalších kolech ještě navyšovalo. Zatímco o zlatu bylo rozhodnuto, boje o další medaile byly vyrovnané a rozhodovalo až poslední kolo. Gymnázium J. Keplera Praha si postupně vypracovalo menší náskok, který si udrželo a získalo stříbrné medaile. Boj o bronzové medaile potvrdil platnost čínského přísloví „Když se dva perou, třetí se směje." V posledním kole se utkal průběžně třetí Český Těšín s čtvrtým Kladnem a po výsledku 1,5 : 2,5 se radovala pátá Orlová, která si poradila se Zastávkou poměrem 4 : 0. Gymnázium a SOŠ Orlová obsadilo třetí místo a na Kladno zbyla bramborová medaile.

Vyhlášení nejlepších hráčů na jednotlivých šachovnicích potvrdilo letošní dominanci vítěze turnaje. Pořadatel pozval „na pódium" hráče základní sestavy Gymnázia Brno, tř. kpt. Jaroše a ocenil Martina Blahynku za zisk 8 bodů z 9 partií na 1. šachovnici, Adama Dvořáka za 7 bodů z 9 partií, Radka Zemana za 8 bodů z 9 možných a Tadeáše Bočka za 6,5 z 8 kol.

Mistrovství ČR uspořádala z pověření Šachového svazu ČR Šachová škola Havlíčkův Brod ve spolupráci s Šachovým klubem Světlá nad Sázavou. Hrálo se v Hotelu Pavla ve Vlachovicích. Hlavním rozhodčím byl Zdeněk Fiala, kterému pomáhal rozhodčí Vlastimil Mareš a Kateřina Šmajzrová. Katka navíc losovala a zajišťovala on-line přenos prvních čtyř šachovnic. Partiový bulletin najdou příznivci šachu na webu ŠK Světlá. Jelikož se hrálo zrychleným tempem, nebyla nouze o zajímavé a poučné kombinace. Pořadateli se mimo jiné podařilo zpracovat fotogalerii všech hráčů. Výsledky, zprávy, fotogalerii a další informace z Mistrovství ČR školních týmů naleznete na webu ŠK Světlá.