Známe Mistry Čech mládeže 2014

25. MISTROVSTVÍ ČECH MLÁDEŽE DO 16 LET,

HARRACHOV FIDE OPEN 2014 a

NÁRODNÍ OPEN 2014

V Harrachově bylo v sobotu 1. listopadu slavnostně zakončeno Mistrovství Čech mládeže, Harrachov FIDE OPEN a Národní OPEN. Mistry Čech pro rok 2014 se stali: v H16 Josef Havelka, v D16 Michaela Nová, v H14 Vojtěch Říha, v D14 Anna Vítová, v H12 Ladislav Nagy a v D12 Anna Marie Koubová.

V kategorii H16 zvítězil Josef Havelka z TJ Lanškroun, když získal 7 bodů. Stříbrnou medaili za stejný bodový zisk si odvezl Matyáš Szücs z ŠK Lípa. Třetí místo vybojoval Martin Vystrčil z KŠ Říčany. Titul mezi dívkami v kategorii D16 získala Michaela z 2222 ŠK  Polabiny, která ziskem 7,5 bodu předstihla i všechny chlapce. Za svůj skvělý výkon byla Míša odměněna dlouhotrvajícím aplausem šachových příznivců při slavnostním zakončení. Druhé místo obsadila Anna Zlámaná z KŠ Říčany a bronzovou medaili si odvezla Martina Tajovská ze Sokola Buštěhrad.

Michaela Nová

V kategorii H14 získali tři borci shodně 7 bodů, a tak o medailích rozhodovalo pomocné hodnocení. Zlato získal Vojtěch Říha z ŠO Hlinsko, stříbro má Matěj Půlpán z 2222 ŠK  Polabiny a bronz si odvezl Richard Mládek z TJ Spartak Vlašim. V kategorii dívek do 14 let obhájila loňské zlato Anna Vítová ze Sokola Hradec Králové, když získala jen o půl bodu méně než nejlepší chlapci. Druhé místo obsadila Maryam Amina Koucha z ŠK Sokol Klatovy a bronz patří Anně Tůmové z ŠACHklubu Tábor.

Celkových 7,5 bodu a titul Mistra Čech mezi chlapci do 12 let získal Ladislav Nagy z QCC České Budějovice. O půl bodu méně a stříbrnou medaili vybojoval Michael Reljič z ŠK Sokol Vyšehrad. Na třetím místě skončil Petr Fojt z ŠK AD Jičín. Kategorii D12 vyhrála Anna Marie Koubová z ŠK ERA Poštovní spořitelna. Stříbro si odvezla Martina Šťastná z QCC České Budějovice a třetí místo obsadila Kristýna Otrubová z KŠ Říčany.

Harrachov FIDE OPEN vyhrál ziskem 8 bodů první nasazený Jan Šuráň z ŠK Joly Lysá. O bod méně získal Jan Havelka ze Sokola Buštěhrad a třetí příčku vybojoval Ivo Hradecký z TJ Spartak Vlašim. Cenu pro nejlepšího juniora vybojoval Jan Havelka, cenu pro nejlepší ženou ve FIDE OPENU získala Kristýna Stodolová z TJ Štefanydes Polička a nejlepším seniorem se stal Rudolf Hlaváč z Baníku Sokolov.

Národní OPEN vyhrál ziskem 7,5 bodu Pavel Štěch z QCC České Budějovice. O půl bodu méně získal Jan Sadil z TJ Spartak Vlašim. Třetí místo obsadil Jindřich Řezáč z Mladé Boleslavi, který měl ve skupině 6,5 bodových nejlepší Buchholz. Nejlepší ženou se stala Martina Benešová z Mostu a nejlepším seniorem byl neregistrovaný Miloslav Svoboda. Mezi juniory byl nejlepší Pavel Zolman, z hráčů do 16 let byl nejlepší Pavel Štěch, ze čtrnáctiletých Jakub Ježek z TJ Lanškroun a mezi mládeží do 12 let byl nejlepší Adam Švanda z Poličky.

Nejmladším účastníkem celého festivalu byl 9 letý Adam Švanda. Nejstarším účastníkem byl 87 letý Václav Vojíř, který je tradičním našich openů. Bleskového turnaje se zúčastnilo 81 hráčů. Turnaj vyhrál Daniel Kožúšek, když získal 10 bodů z 11 kol. Druhý místo získal Martin Hollan a třetí příčku obsadil Filip Umanec.

Hráči a hráčky Mistrovství Čech rozebírali své partie s trenéry, jejichž účast pořadatel zajistil. Hlavním trenérem Mistrovství Čech mládeže byl IM Richard Biolek. Dalšími členy týmu trenérů byli IM Pavel Šimáček, FM Jiří Tůma a FM Lukáš Vlasák. Trenéři připravili pro mládež čtyři tematické přednášky a se zájemci si zahráli také simultánky.

Pořadatelé připravili pro účastníky také bohatý nešachový doprovodný program. Velkému zájmu se těšila exkurze do Sklárny a pivovaru Novosad. Šachisté dále společně navštívili Hornické muzeum. Účastníci mistrovství také podnikli řadu pěších výletů v okolí Harrachova, například k Mumlavským vodopádům či na Čertovu horu. Někteří se vydali i na Sněžku. Tradiční fotbalový turnaj vyhráli šachisté ŠK AD Jičín. Hráči i doprovody si tradičně užili dva společenské večery s Českým Slavojem. Během mistrovství také proběhlo doškolení trenérů 2. třídy, díky kterému jsme mohli v Harrachově přivítat „pana trenéra" Evžena Gonsiora.

V mistrovských kategoriích mládeže startovalo 196 hráčů a hráček, ve FIDE OPENu a v Národním OPENu hrálo 116 šachistů. Celkem tedy k šachovnicím zasedlo 312 příznivců královské hry. V openech startovali nejen trenéři a rodiče, ale i účastníci minulých ročníků, kteří již opustili mládežnické kategorie, ale rádi se vrací na naše turnaje. Hlavním rozhodčím celé akce byl Ing. Petr Záruba. Členy jeho týmu byli Ing. Petr Herejk, Vlastimil Mareš a Kateřina Šmajzrová. Pořadatel zajistil on-line přenos z 16 šachovnic. Oproti loňsku bylo on-line desek méně, protože další elektronické šachovnice dostaly k dispozici extraligové týmy. Na webu pořadatele mohli příznivci šachu sledovat kromě on-line přenosů a výsledků také průběžně doplňovanou fotogalerii a další informace o aktuálním dění na mistrovství. Mistrovství Čech mládeže a doprovodné openy uspořádal z pověření ŠSČR Šachový klub Světlá nad Sázavou.

Závěrem bych chtěl ještě jednou poděkovat všem hráčům za jejich výkony a hru fair play. Všem rodičům, trenérům a doprovodům za spolupráci a pochopení. Dále všem trenérům za rozbory, přednášky a simultánky, rozhodčím za jejich kvalitní práci, zpracovatelům bulletinu za kvalitní bulletin, Petru Zárubovi za bezproblémový on-line přenos, Českému Slavoji za společenské večery. Děkuji všem spolupracovníkům, kteří pomohli zdárnému průběhu 25. Mistrovství Čech mládeže do 16 let.