Známe Mistry ČR juniorů, dorostenců a mládeže 2015


 

Šachový klub Světlá nad Sázavou uspořádal z pověření Šachového svazu České republiky ve dnech od 7. do 14. března 2015 v Koutech nad Desnou v Hotelu Dlouhé Stráně 23. Mistrovství ČR mládeže do 16 let 2015, FIDE OPEN 2015 a NÁRODNÍ OPEN 2015. Současně s mistrovstvím mládeže se uskutečnilo i uzavřené Mistrovství ČR juniorů a dorostenců 2015. 

V každé kategorii chlapců hrálo vždy 24 oprávněných hráčů, zatímco ve 4 kategoriích dívek hrálo celkem 79 přihlášených hráček. Ve FIDE OPENu startovalo 52 hráčů a v Národním OPENu hrálo 75 hráčů. Hlavní hvězdou FIDE OPENu byl mezinárodní velmistr Alexey Kislinsky. Druhým nasazeným hráčem byl IM Vojtěch Plát. Zpestřením letošního FIDE OPENu a Národního OPENu byla účast mládežnických reprezentantů ze Slovenska. V openech startují kromě doprovodů také účastníci předchozích ročníků mistrovství, kteří již nesplňují věkový limit, a hráči, kteří se neprobojovali do mistrovských turnajů. Hrálo se tedy 11 turnajů, ve kterých startovalo celkem 314 hráčů. Zázemí hráčům vytvářeli kromě trenérů i rodiče, takže jsme v rámci šachového festivalu přivítali přibližně 500 účastníků. Pořadatel měl vše předem připravené, takže presentace všech účastníků proběhla hladce a slavnostní zahájení i první kolo začalo tradičně přesně podle časového plánu.

 


 

Hlavním rozhodčím Mistrovství ČR byl mezinárodní rozhodčí Ing. Petr Záruba. Členy jeho týmu byli FA Martin Dobrotka, FA Peter Paleček, Ing. Vladimír Hadraba, Kateřina Šmajzrová a Vlastimil Mareš. Výsledky a rozlosování byly ihned po dohrání aktualizovány na webu. Během turnaje nevznikl jediný spor a nebyl podán žádný protest. Oprávněně tedy můžeme konstatovat, že rozhodčí odvedli perfektní práci. Zároveň musíme pochválit i přístup hráčů, kteří hráli fair-play a svým chováním nezadali příležitost k problémům.

Z Mistrovství ČR jsme přenášeli 103 šachovnic on-line. Kvalitní on-line přenos nám zajistil Petr Záruba společně s Katkou Šmajzrovou a kolegové Martin Dobrotka a Peter Paleček ze Slovenského šachového svazu. Pořadatelé pravidelně po každém kole zpracovávali bulletin ze všech partií. Informační servis byl zajištěn prostřednictvím webu pořadatele a i další šachové weby průběžně informovali o situaci v jednotlivých výpravách.

Hráči a hráčky Mistrovství ČR mládeže pravidelně rozebírali své partie s trenéry MČR. Hlavním trenérem Mistrovství ČR mládeže byl reprezentační trenér IM David Kaňovský, dalšími členy týmu trenérů MČR byli IM Pavel Šimáček, IM Richard Biolek, FM Lukáš Vlasák a FM Jiří Tůma. Trenéři připravili kromě jiného pro naši mládež 5 tematických přednášek. FM Jiří Tůma na téma „Aktivita krále v koncovce", FM Lukáš Vlasák na téma „Obrana zdánlivě prohraných pozic", IM Pavel Šimáček na téma „Dvojice střelců ve střední hře", IM David Kaňovský na téma „Izolovaný pěšec" a IM Richard Biolek na téma „Nejčastější chyby v zahájení". Všechny přednášky se těšily velké účasti mladých šachistů i jejich doprovodů. Stejně jako v předchozích letech jsme na Mistrovství ČR mládeže viděli kvalitní trenérské zázemí oddílů a krajských center talentované mládeže. Kromě výše uvedených trenérů zde pracovali například GM Tomáš Polák, GM Petr Velička, GM Marek Vokáč, GM Vladimír Talla, WGM Kateřina Němcová, IM Sergej Berezjuk, IM Stanislav Jasný, IM Pavel Vávra, IM Vlastimil Neděla, FM Pavel Zabystrzan, FM Milan Hošek, FM Michal Novotný, FM Tomáš Vojta a řada dalších kvalitních trenérů.

V rámci doprovodného programu sehráli IM David Kaňovský, IM Richard Biolek, IM Pavel Šimáček, IM Vojtěch Plát, FM Lukáš Vlasák a FM Jiří Tůma simultánky s účastníky. Pro zpestření programu jsme připravili bleskový turnaj, do kterého se přihlásilo 85 hráčů. Bleskový turnaj vyhrál IM Vojtěch Plát před FM Michalem Novotným a FM Jakubem Půlpánem. Letos se nám opět podařilo zajistit společnou návštěvu Zámku Velké Losiny. Dalším výletem byla návštěva Ruční papírny Velké Losiny. Účastníci mistrovství absolvovali řadu dalších zajímavých výletů do okolí. Hráči i jejich doprovody také denně využívali sjezdovek v Koutech a okolí. Příjemný relax nacházeli účastníci také v hotelovém bazénu s wellness centrem a na bowlingu. A ve čtvrtek si hráči i doprovody mohli zatančit na diskotéce, kterou pro ně pořadatelé připravili v hotelovém sále.

Všechny turnaje se hrály v prostorných sálech Hotelu Dlouhé Stráně. Účastníci byli v tomto hotelovém komplexu i ubytováni a v hotelové restauraci se mohli i stravovat. Hráči a jejich doprovody zároveň mohli využít možností hotelu pro aktivní odpočinek a rekreaci. Celá akce se těšila velké podpoře majitele i vedení Hotelu Dlouhé Stráně.

Závěrem bych chtěl ještě jednou poděkovat všem hráčům za jejich výkony a hru fair play, všem rodičům, trenérům a doprovodům za spolupráci a pochopení, všem trenérům za rozbory, přednášky a simultánky, rozhodčím za jejich kvalitní práci, zpracovatelům bulletinu za kvalitní bulletin, Petru Zárubovi, Katce Šmajzrové, Petru Palečkovi a Martinu Dobrotkovi za bezproblémový on-line přenos a Hotelu Dlouhé Stráně za vše, co pro nás udělali. Děkuji všem spolupracovníkům, kteří pomohli zdárnému průběhu 23. Mistrovství ČR mládeže do 16 let.

Projekt Mistrovství ČR mládeže 2015 byl finančně podpořen z rozpočtu Olomouckého kraje. Velké poděkování patří Olomouckému kraji za finanční podporu Mistrovství ČR mládeže 2015. Celou akci hodnotíme jako velice zdařilou.Ing. Zdeněk Fiala

Šachový klub Světlá nad Sázavou


 

 


Datum: 24.06.17


Mediální partner: