Spartak Vlašim obhájil mistrovský titul

O víkendu od 24. do 26. dubna 2015 se hrálo ve Vlachovicích u Nového Města na Moravě Mistrovství ČR družstev mládeže, které je završením extraligy mládeže. Loňský titul obhajoval tým Spartaku Vlašim. Do výsledků se započítávaly vzájemné výsledky ze skupin východ a západ. Plný počet bodů si do finále přinesly týmy Spartaku Vlašim a 2222 ŠK Polabiny. Dalšími aspiranty na medaile byla družstva ŠK Lokomotiva Brno a SK OAZA Praha, která si přinesla ztrátu tří zápasových bodů za jednu prohru.

Hned úvodní kolo přineslo překvapení na úkor Polabin, které prohrály s Mostem 2,5:3,5. Vlašim přesvědčivě porazila Orlovou, OAZA porazila Duras a Lokomotiva Brno remizovala s Klatovy. V sobotu dopoledne Vlašim přehrála Duras, Polabiny porazily Klatovy, OAZA zdolala Orlovou a Lokomotiva zvítězila nad Mostem. Odpoledne porazila Vlašim Lokomotivu, Polabiny vyhrály nad OÁZOU Praha, Klatovy přehrály Orlovou a Duras zdolal Most. Do posledního kola šla Vlašim s plným bodovým ziskem, zatímco Polabiny si nesly ztrátu 3 bodů z pátečního duelu s Mostem. Vlašim měla navíc dobré skóre. Pokud by chtěly Polabiny získat mistrovský titul, musely by v neděli porazit Vlašim minimálně 5:1. Průběh posledního kola byl dramatický, ale konečný výsledek 3,5:2,5 pro Polabiny znamenal titul pro Vlašim. V duelu o třetí místo porazila Lokomotiva OAZU a získala bronzové medaile. Klatovy vyhrály s Durasem a obsadily konečné páté místo. Přestože Most prohrál s Orlovou, obsadil celkové 6. místo. Na Duras zbyla 7. příčka a Orlová skončila osmá.

Ve finále B se bojovalo hlavně o záchranu. Extraligovou příslušnost si udržely týmy Poličky, Liberce, Frýdku-Místku a Starého Města. Nejvyšší soutěž minimálně na jeden rok opustily týmy Buštěhradu, Bohemians Praha, ORTEXu Hradec Králové a Lokomotivy Brno B.

Mistrovství ČR družstev mládeže 2015 se hrálo v pěkném prostředí Hotelu Pavla ve Vlachovicích. Mistrovství ČR uspořádal Šachový klub Světlá nad Sázavou za finanční podpory Kraje Vysočina. Záštitu nad Mistrovstvím ČR převzal MUDr. Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina. Hlavním rozhodčím byl Jiří Siebenbürger, který je současně vedoucím soutěže, takže mohl průběžně aktualizovat výsledky v databázi soutěží. Pořadatel zajistil on-line přenos 24 šachovnic.

Poděkování patří Kraji Vysočina za finanční podporu akce a také všem hráčům za sportovní výkony.