Mistrovství ČR 2016Závěrečná zpráva

z 24. Mistrovství ČR mládeže do 16 let 2016

a Mistrovství ČR juniorů a dorostenců 2016


Šachový klub Světlá nad Sázavou uspořádal z pověření Šachového svazu České republiky ve dnech od 5. do 12. března 2016 v Koutech nad Desnou v Hotelu Dlouhé Stráně 24. Mistrovství ČR mládeže do 16 let 2016, FIDE OPEN 2016 a NÁRODNÍ OPEN 2016. Současně s mistrovstvím mládeže se uskutečnilo i uzavřené Mistrovství ČR juniorů a dorostenců 2016.

V každé kategorii chlapců hrálo vždy 24 oprávněných hráčů, zatímco ve 4 kategoriích dívek hrálo celkem 72 přihlášených hráček. Ve FIDE OPENu startovalo 50 hráčů a v Národním OPENu hrálo 57 hráčů. V openech startují kromě doprovodů také účastníci předchozích ročníků mistrovství, kteří již nesplňují věkový limit, a hráči, kteří se neprobojovali do mistrovských turnajů. Hrálo se tedy 11 turnajů, ve kterých startovalo celkem 287 hráčů. Zázemí hráčům vytvářeli kromě trenérů i rodiče, takže jsme v rámci šachového festivalu přivítali přibližně 500 účastníků. Pořadatel měl vše předem připravené, takže presentace všech účastníků proběhla hladce a slavnostní zahájení i první kolo začalo tradičně přesně podle časového plánu.


 

Hlavním rozhodčím Mistrovství ČR byl mezinárodní rozhodčí Ing. Petr Záruba. Členy jeho týmu byli IA Martin Dobrotka, FA Peter Paleček, IA Jiřina Prokopová, Kateřina Šmajzrová a Vlastimil Mareš. Výsledky a rozlosování byly ihned po dohrání aktualizovány na webu. Během turnaje nevznikl jediný spor a nebyl podán žádný protest. Oprávněně tedy můžeme konstatovat, že rozhodčí odvedli perfektní práci. Zároveň musíme pochválit i přístup hráčů, kteří hráli fair-play a svým chováním nezadali příležitost k problémům.

Z Mistrovství ČR jsme přenášeli 98 šachovnic on-line. Kvalitní on-line přenos nám zajistil Petr Záruba společně s Katkou Šmajzrovou a kolegové Martin Dobrotka a Peter Paleček ze Slovenského šachového svazu. Pořadatelé pravidelně po každém kole zpracovávali bulletin ze všech partií. Informační servis byl zajištěn prostřednictvím webu pořadatele a i další šachové weby průběžně informovali o situaci v jednotlivých výpravách.

Hráči a hráčky Mistrovství ČR mládeže pravidelně rozebírali své partie s trenéry MČR. Hlavním trenérem Mistrovství ČR mládeže byl reprezentační trenér IM David Kaňovský, dalšími členy týmu trenérů MČR byli IM Pavel Šimáček, IM Richard Biolek, IM Petr Pisk a FM Jiří Tůma. Trenéři připravili kromě jiného pro naši mládež 5 tematických přednášek. IM Richard Biolek na téma „Po tajích indických obran", FM Jiří Tůma na téma „Koncovky aneb manévrování na hranici remízy", IM Pavel Šimáček na téma „Hrajte jako David Navara" a IM Petr Pisk na téma „Kdy bojovat a kdy už se vzdát?" Mládež také dostala možnost seznámit se s problémovým šachem a to díky přednášce FM Miloslava Vanky na téma "Co je problémový šach a jak ho využívat při tréninku mládeže." Na přednášku navázala řešitelská soutěž. Všechny přednášky se těšily velké účasti mladých šachistů i jejich doprovodů. Stejně jako v předchozích letech jsme na Mistrovství ČR mládeže viděli kvalitní trenérské zázemí oddílů a krajských center talentované mládeže. Kromě výše uvedených trenérů zde pracovali například GM Tomáš Polák, GM Petr Velička, GM Marek Vokáč, GM Vladimír Talla, WGM Kateřina Němcová, WGM Julie Kochetková, IM Sergej Berezjuk, IM Stanislav Jasný, IM Lukáš Černoušek, FM Lukáš Vlasák, FM Milan Hošek, FM Michal Novotný, FM Tomáš Vojta a řada dalších kvalitních trenérů. 

V rámci doprovodného programu sehráli IM David Kaňovský, IM Richard Biolek, IM Pavel Šimáček, IM Petr Pisk a FM Jiří Tůma simultánky s účastníky. Pro zpestření programu jsme připravili bleskový turnaj, do kterého se přihlásilo 66 hráčů. Bleskový turnaj vyhrál IM Pavel Šimáček před FM Jakubem Půlpánem a FM Michalem Novotným. Letos se nám opět podařilo zajistit společnou návštěvu Ruční papírny Velké Losiny. Dalším výletem byla exkurze do Přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně. Účastníci mistrovství absolvovali řadu dalších zajímavých výletů do okolí. Hráči i jejich doprovody také denně využívali sjezdovek v Koutech a okolí. Příjemný relax nacházeli účastníci také v hotelovém bazénu s wellness centrem a na bowlingu.
Všechny turnaje se hrály v prostorných sálech Hotelu Dlouhé Stráně. Účastníci byli v tomto hotelovém komplexu i ubytováni a v hotelové restauraci se mohli i stravovat. Hráči a jejich doprovody zároveň mohli využít možností hotelu pro aktivní odpočinek a rekreaci. Celá akce se těšila velké podpoře majitele i vedení Hotelu Dlouhé Stráně.
 

Závěrem bych chtěl ještě jednou poděkovat všem hráčům za jejich výkony a hru fair play, všem rodičům, trenérům a doprovodům za spolupráci a pochopení, všem trenérům za rozbory, přednášky a simultánky, rozhodčím za jejich kvalitní práci, zpracovatelům bulletinu za kvalitní bulletin, Petru Zárubovi, Katce Šmajzrové, Petru Palečkovi a Martinu Dobrotkovi za bezproblémový on-line přenos a Hotelu Dlouhé Stráně za vše, co pro nás udělali. Děkuji všem spolupracovníkům, kteří pomohli zdárnému průběhu 23. Mistrovství ČR mládeže do 16 let. Celou akci hodnotíme jako velice zdařilou.


Ing. Zdeněk Fiala

Šachový klub Světlá nad Sázavou
 


Datum: 24.06.17


Mediální partner: