Mistrovství ČR 2017


Závěrečná zpráva

z 25. Mistrovství ČR mládeže do 16 let 2017

a Mistrovství ČR juniorů a dorostenců 2017

 

 

Šachová škola Světlá nad Sázavou uspořádala z pověření Šachového svazu České republiky ve dnech od 11. do 18. března 2017 v Koutech nad Desnou v Hotelu Dlouhé Stráně 25. Mistrovství ČR mládeže do 16 let 2017, FIDE OPEN 2017 a NÁRODNÍ OPEN 2017. Současně s mistrovstvím mládeže se uskutečnilo i uzavřené Mistrovství ČR juniorů a dorostenců 2017.
V každé kategorii chlapců hrálo vždy 24 oprávněných hráčů, zatímco ve 4 kategoriích dívek hrálo celkem 81 přihlášených hráček. Ve FIDE OPENu startovalo 43 hráčů a v Národním OPENu hrálo 60 hráčů. V openech startují kromě doprovodů také účastníci předchozích ročníků mistrovství, kteří již nesplňují věkový limit, a hráči, kteří se neprobojovali do mistrovských turnajů. Hrálo se tedy 11 turnajů, ve kterých startovalo celkem 292 hráčů. Zázemí hráčům vytvářeli kromě trenérů i rodiče, takže jsme v rámci šachového festivalu přivítali přibližně 500 účastníků. Pořadatel měl vše předem připravené, takže presentace všech účastníků proběhla hladce a slavnostní zahájení i první kolo začalo tradičně přesně podle časového plánu.

 


Hlavním rozhodčím Mistrovství ČR byl mezinárodní rozhodčí Ing. Petr Záruba. Členy jeho týmu byli IA Martin Dobrotka, FA Peter Paleček, Kateřina Šmajzrová, Vlastimil Mareš a Simona Suchomelová. Výsledky a rozlosování byly ihned po dohrání aktualizovány na webu. Během turnaje nebyl podán žádný protest. Rozhodčí jen museli usměrňovat rodiče nejmenších dětí. Oprávněně tedy můžeme konstatovat, že rozhodčí odvedli perfektní práci. Zároveň musíme pochválit i přístup hráčů, kteří hráli fair-play a svým chováním nezadali příležitost k problémům.

 


Z Mistrovství ČR jsme přenášeli 98 šachovnic on-line. Kvalitní on-line přenos nám zajistil Petr Záruba společně s Katkou Šmajzrovou a kolegové Martin Dobrotka a Peter Paleček ze Slovenského šachového svazu. Pořadatelé pravidelně po každém kole zpracovávali bulletin ze všech partií. Informační servis byl zajištěn prostřednictvím webu pořadatele a i další šachové weby průběžně informovali o situaci v jednotlivých výpravách.

Hráči a hráčky Mistrovství ČR mládeže pravidelně rozebírali své partie s trenéry MČR. Hlavním trenérem Mistrovství ČR mládeže byl IM David Kaňovský, dalšími členy týmu trenérů MČR byli IM Pavel Šimáček, IM Richard Biolek, IM Petr Pisk a FM Jiří Tůma. Trenéři připravili kromě jiného pro naši mládež 5 tematických přednášek. IM David Kaňovský na téma „Nebojme se chameleona! aneb co se do knihy nevešlo“, IM Richard Biolek na téma „Boris Spasskij - nejstarší žijící mistr světa ", FM Jiří Tůma na téma „Nezapomenutelné oběti, při kterých se tají dech“, IM Pavel Šimáček na téma „Nudné koncovky“ a IM Petr Pisk na téma „Když dva dělají totéž, není to totéž“ Všechny přednášky se těšily velké účasti mladých šachistů i jejich doprovodů. Největší účast a ohlas měla přednáška IM Petra Piska, neboť měl renomovaného hosta – GM Sergeje Movsesiana. Pro trenéry připravil IM David Kaňovský seminář trenérů na téma „Motivsce talentů“. Stejně jako v předchozích letech jsme na Mistrovství ČR mládeže viděli kvalitní trenérské zázemí oddílů a krajských center talentované mládeže. Kromě výše uvedených trenérů zde pracovali například GM Tomáš Polák, GM Petr Velička, GM Marek Vokáč, GM Vladimír Talla, WGM Julie Kochetková, IM Sergej Berezjuk, IM Stanislav Jasný, IM Pavel Vávra, FM Lukáš Vlasák, FM Milan Hošek, FM Michal Novotný, FM Tomáš Vojta a řada dalších kvalitních trenérů.

 

 

 

V rámci doprovodného programu sehráli IM David Kaňovský, IM Richard Biolek, IM Pavel Šimáček, IM Petr Pisk, FM Jiří Tůma a FM Jan Havlík simultánky s účastníky. Pro zpestření programu jsme připravili bleskový turnaj, do kterého se přihlásilo 52 hráčů. Bleskový turnaj vyhrál IM Vojtěch Plát před FM Jakubem Půlpánem a FM Jiřím Gregorem. Letos se nám opět podařilo zajistit společnou návštěvu Ruční papírny Velké Losiny. Dalším výletem byla exkurze do Přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně. Účastníci mistrovství absolvovali řadu dalších zajímavých výletů do okolí. Hráči i jejich doprovody také denně využívali sjezdovek v Koutech a okolí. Příjemný relax nacházeli účastníci také v hotelovém bazénu s wellness centrem a na bowlingu. Dalším cílem byl Termální aquapark ve Velkých Losinách.

 

 

 

Všechny turnaje se hrály v prostorných sálech Hotelu Dlouhé Stráně. Účastníci byli v tomto hotelovém komplexu i ubytováni a v hotelové restauraci se mohli i stravovat. Hráči a jejich doprovody zároveň mohli využít možností hotelu pro aktivní odpočinek a rekreaci. Celá akce se těšila velké podpoře majitele i vedení Hotelu Dlouhé Stráně.Závěrem bych chtěl ještě jednou poděkovat všem hráčům za jejich výkony a hru fair play, všem rodičům, trenérům a doprovodům za spolupráci a pochopení, všem trenérům za rozbory, přednášky a simultánky, rozhodčím za jejich kvalitní práci, zpracovatelům bulletinu za kvalitní bulletin, Petru Zárubovi, Katce Šmajzrové, Petru Palečkovi a Martinu Dobrotkovi za bezproblémový on-line přenos a Hotelu Dlouhé Stráně za vše, co pro nás udělali. Děkuji všem spolupracovníkům, kteří pomohli zdárnému průběhu 25. Mistrovství ČR mládeže do 16 let. Celou akci hodnotíme jako velice zdařilou.

 

Ing. Zdeněk Fiala

Šachová škola Světlá nad Sázavou

 

 

 

 


Datum: 24.06.17


Mediální partner: