Závěrečná zpráva z Mistrovství ČR škol


Závěrečná zpráva

z Mistrovství ČR školních týmů 6. - 9. tříd 2009

 

Šachový klub Světlá nad Sázavou z pověření Šachového svazu České republiky uspořádal ve dnech od 7. do 8. dubna 2009 Mistrovství ČR školních týmů 6. - 9. tříd 2009. Mistrovství ČR hrálo 28 čtyřčlenných družstev škol, přičemž hráči museli být vždy žáky z jedné školy. Posilování týmů formou hostování tedy nebylo možné. Z každého kraje si vybojovaly právo účasti vždy 2 nejlepší školy. Na startovních listinách najdeme celkem 121 hráčů a hráček. Turnaj se hrál švýcarským systémem na 9 kol a hodnocení bylo olympijské.

Pořadatel měl vše předem připravené, takže presentace všech účastníků proběhla hladce a slavnostní zahájení i 1. kolo začalo tradičně přesně podle časového plánu.

Hlavním rozhodčím Mistrovství ČR byl FA Jaroslav Benák, kterému pomáhal Vlastimil Mareš. Výsledky a rozlosování byly ihned po dohrání vyvěšeny na turnajové vývěsce a zároveň byly aktualizovány na webu. Během turnaje nevznikl jediný spor a nebyl podán žádný protest. Oprávněně tedy můžeme konstatovat, že rozhodčí odvedli perfektní práci. Zároveň musíme pochválit i přístup hráčů, kteří hráli fair-play a svým chováním nezadali příležitost k problémům.

Pochvalu si však nezaslouží někteří trenéři, kteří ve snaze dosáhnout lepšího výsledku použili na prvních šachovnicích obětního beránka. Přestože se hrálo tempem 2 x 30 minut, na těchto šachovnicích se hrálo vždy sotva 5 minut. A tak byl k vidění i duel IM Vojty Pláta s hráčem 5. VT. Chlapci si zahráli 2 minuty a pak hodinu koukali na své kamarády. Většina vedoucích potvrdila, že již je na čase tento nešvar vyřešit.

Mistrovský titul zaslouženě vybojovala Základní škola Boršice, která  jednoznačně potvrdila roli favorita a zvítězila s náskokem 5 bodů. Boršičtí tak sklízejí výsledky vynikající trenérské práce pana Vratislava Hory a týmového šéfa Standy Volčíka. Druhé místo získalo Reálné gymnázium a ZŠ města Prostějova v čele s IM Vojtěchem Plátem. Na třetí místo se postupně propracovalo Čtyřleté a osmileté gymnázium Frýdek - Místek.

Nejlepším hráčem na 1. šachovnici se stal Jaroslav Bureš se ziskem 100 % bodů, na 2. šachovnici měl Adam Gabriel též 9 bodů z 9 kol, na 3. šachovnici byl nejlepší Erik Pfeffer a na 4. šachovnici dosáhl nejlepšího výsledku Radek Tvrdoň.

Informační servis byl zajištěn prostřednictvím webu ŠSČR a též na webu Šachového klubu Světlá n.Sáz. Kromě jiného zde naleznete i fotogalerii z průběhu turnaje a též ze slavnostního zakončení a fotky si zájemci můžou stáhnout.

Mistrovství se hrálo se v rekreačním zařízení POČTA ve Štědroníně. Všichni účastníci zde měli zajištěno i ubytování a stravování včetně občerstvení. Počasí bylo nádherné, takže byla jen škoda, že bylo málo času na sportovní aktivity a výlety. Rekreační středisko se nachází v krásném prostředí na břehu Orlické přehrady v blízkosti hradu Zvíkov Areál je obklopen zčásti rozlehlými lesy a zčásti poklidnou hladinou řeky Otavy.

Závěrem bych chtěl ještě jednou poděkovat všem hráčům za hru fair play a také bych chtěl poděkovat všem doprovodům a spolupracovníkům za jejich pochopení a spolupráci.

 

                                                           Ing. Zdeněk Fiala

                                                 Šachový klub Světlá nad Sázavou

 


Datum: 23.06.17


Mediální partner: