Závěrečná zpráva z MČR mládeže


Závěrečná zpráva

ze 18. Mistrovství ČR mládeže do 16 let 2010

 

Šachový klub Světlá nad Sázavou z pověření Šachového svazu České republiky uspořádal ve dnech od 6. do 13. března 2010 v Koutech nad Desnou v Hotelu Dlouhé Stráně 18. Mistrovství ČR mládeže do 16 let 2010, FIDE OPEN 2010 a NÁRODNÍ OPEN 2010. Současně s mistrovstvím mládeže se uskutečnilo i uzavřené Mistrovství ČR juniorů a dorostenců 2010.

V každé kategorii chlapců hrálo vždy 24 oprávněných hráčů, zatímco ve 4 kategoriích dívek hrálo celkem 65 přihlášených hráček. Ve FIDE OPENu startovalo 54 hráčů a v NÁRODNÍ OPENu hrálo 76 hráčů. Hrálo se tedy 11 turnajů, ve kterých startovalo celkem 303 hráčů a hráček z celé ČR. Zázemí hráčům vytvářeli kromě trenérů i rodiče, takže jsme v rámci šachového festivalu přivítali cca 500 účastníků. Pořadatel měl vše předem připravené, takže presentace všech účastníků proběhla hladce a slavnostní zahájení i první kolo začalo tradičně přesně podle časového plánu.

Hlavním rozhodčím Mistrovství ČR a OPENů byl Ing. Petr Herejk. Členy jeho týmu byli Jaroslav Benák,  Marián Sabol a Vlastimil Mareš. Výsledky a rozlosování byly ihned po dohrání aktualizovány na webu. Během turnaje nevznikl jediný spor a nebyl podán žádný protest. Oprávněně tedy můžeme konstatovat, že rozhodčí odvedli perfektní práci. Zároveň musíme pochválit i přístup hráčů, kteří hráli fair-play a svým chováním nezadali příležitost k problémům.

Díky spolupráci s Beskydskou šachovou školou jsme přenášeli 19 partií on-line. Kvalitní přenos nám zajistil Ing. Petr Záruba, jemuž též patří poděkování. Pořadatelé ve spolupráci s kolegy z Šachklubu Klatovy pravidelně po každém kole zpracovávali bulletin ze všech partií a hráči bulletin pravidelně každý den dostávali na své stoly. Bulletin je k dispozici též na webu pořadatele. Informační servis byl zajištěn prostřednictvím webu pořadatele, webu ŠSČR a webu BŠŠ.

Hráči a hráčky Mistrovství ČR své partie pravidelně rozebírali s trenéry MČR. Hlavním trenérem Mistrovství ČR mládeže byl Ing. Evžen Gonsior, dalšími členy týmu trenérů MČR byli IM Jindřich Trapl, IM Pavel Šimáček, IM Richard Biolek, IM Martin Petr a IM Richard Biolek junior. Trenéři připravili pro naši mládež 5 tematických přednášek. Ing. Evžen Gonsior přednášel na téma „Přechod do pěšcovky", IM Martin Petr na téma „Rauzerův útok", IM Jindřich Trapl na téma  „Howard Staunton", IM Pavel Šimáček na téma „Španělská" a IM Richard Biolek na téma „Dvojpěšci". Všechny přednášky se těšily velké účasti mladých šachistů i jejich doprovodů. Pro všechny další zájemce jsou přednášky umístěny na webu pořadatele.

Během posledních ročníků Mistrovství ČR mládeže sledujeme stále stoupající kvalitu trenérského zázemí oddílů a krajských středisek. Kromě výše uvedených trenérů zde pracovali například GM Tomáš Polák, GM Petr Velička, IM Sergej Berezjuk, IM Vladimír Talla, IM David Kaňovský, WIM Martina Kořenová, FM Stanislav Jasný, FM Vladimír Hadraba, FM Pavel Zabystrzan, FM Michal Novotný a řada dalších kvalitních trenérů.

V rámci doprovodného programu sehráli IM Pavel Šimáček, IM David Kaňovský, IM Richard Biolek, IM Martin Petr a IM Richard Biolek mladší simultánky s účastníky. Pro zpestření programu jsme připravili bleskový turnaj, do kterého se přihlásilo 89 hráčů. Bleskový turnaj suverénně vyhrál IM Pavel Šimáček, když získal 10,5 bodu z 11 kol. Velkému zájmu účastníků se těšil i výlet do Ruční papírny Velké Losiny a exkurze do Přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně. Velká řada hráčů i doprovodů využila kvalitních sněhových podmínek k lyžování na okolních sjezdovkách či běžkařských tratích. Tradiční úspěch sklidil společenský večer s kapelou Český Slavoj z Plzně.

Novinkou letošního ročníku byly trička a polokošile s logem Mistrovství ČR. Vzhledem ke kvalitě trik a nízké ceně byl o trička velký zájem. 150 účastníků odjelo domů s tričkem a jistě očekávají, jaká figura bude motivem příštího mistrovství. Letos to byl pěšec.

Během mistrovství také zasedala rozšířená Komise mládeže ŠSČR, které se zúčastnili nejen předsedové krajských KM, ale i rodiče a trenéři hráčů. Na samém závěru zasedla Komise mládeže ŠSČR společně s trenéry talentované mládeže, aby stanovila listinu talentů a rozdělila hodiny individuálních tréninků.

Všechny turnaje se hrály v prostorných sálech Hotelu Dlouhé Stráně. Všichni účastníci byli v tomto hotelovém komplexu i ubytováni a v hotelové restauraci se mohli i stravovat. Hráči a jejich doprovody zároveň mohli využít možností hotelu pro aktivní odpočinek a rekreaci. Celá akce se těšila velké podpoře majitele i vedení Hotelu Dlouhé Stráně.

Závěrem bych chtěl ještě jednou poděkovat všem hráčům za jejich výkony a hru fair play, všech rodičům, trenérům a doprovodům za spolupráci a pochopení, všem trenérům za rozbory a přednášky, trenérům a dalším hráčům za odehrané simultánky, rozhodčím za jejich kvalitní práci, zpracovatelům bulletinu za kvalitní bulletin, panu Zárubovi za bezproblémový on-line přenos, Českému Slavoji za společenský večer a Hotelu Dlouhé Stráně za vše, co pro nás udělali. Děkuji všem spolupracovníkům, kteří pomohli zdárnému průběhu 18. Mistrovství ČR mládeže do 16 let. Celou akci hodnotíme jako velice zdařilou.

 

                                                              Ing. Zdeněk Fiala

                                                 Šachový klub Světlá nad Sázavou


Datum: 24.06.17


Mediální partner: