Závěrečná zpráva z MČR juniorů

Závěrečná zpráva

z Mistrovství ČR juniorů a dorostenců 2010

Šachový klub Světlá nad Sázavou z pověření Šachového svazu České republiky uspořádal ve dnech od 5. do 13. března 2010 v Koutech nad Desnou v Hotelu Dlouhé Stráně Mistrovství ČR juniorů a dorostenců 2010. Současně se zde hrálo též Mistrovství ČR mládeže do 16 let 2010, FIDE OPEN 2010 a NÁRODNÍ OPEN 2010.

V uzavřeném turnaji hrálo 12 hráčů, kteří si postup zajistili dle pravidel daných STK ŠSČR. Hlavním rozhodčím Mistrovství ČR juniorů a dorostenců byl IA Jaroslav Benák. Výsledky a rozlosování byly ihned po dohrání aktualizovány na webu. Během turnaje nevznikl jediný spor a nebyl podán žádný protest. Musíme pochválit i přístup hráčů, kteří hráli fair-play a svým chováním nezadali příležitost k problémům. Rozhodčí Jaroslav Benák ve spolupráci s Ing. Petrem Zárubou z BŠŠ zajistil bezproblémový on-line přenos všech partií. Hráči dostávali pravidelně každý den na své stoly bulletin. Bulletin byl po každém kole též publikován na webu pořadatele. Informační servis byl zajištěn prostřednictvím webu pořadatele, webu ŠSČR a webu Beskydské šachové školy.

Hráči Mistrovství ČR juniorů a dorostenců měli možnost rozebrat své partie s IM Pavlem Šimáčkem. Dále mohli při rozborech a přípravě spolupracovat se svými osobními či oddílovými trenéry, kteří zde byli s mládeží. Vždyť kromě IM Pavla Šimáčka zde trenérsky působili Ing. Evžen Gonsior, GM Tomáš Polák, GM Petr Velička, IM Sergej Berezjuk, IM Vladimír Talla, IM David Kaňovský, IM Jindřich Trapl, IM Richard Biolek, IM Martin Petr a další titulovaní hráči a kvalifikovaní trenéři.

Pro zpestření programu pořadatelé připravili bleskový turnaj, do kterého se přihlásilo 89 hráčů. Bleskový turnaj suverénně vyhrál IM Pavel Šimáček, když získal z 11 kol 10,5 bodu. Velkému zájmu účastníků se těšil i výlet do Ruční papírny Velké Losiny a exkurze do Přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně. Řada hráčů využila kvalitních sněhových podmínek k lyžování na okolních sjezdovkách či běžkařských tratích. Tradiční úspěch sklidil společenský večer s kapelou Český Slavoj z Plzně.

Všechny turnaje se hrály v prostorných sálech Hotelu Dlouhé Stráně. Všichni účastníci byli v tomto hotelovém komplexu i ubytováni a v hotelové restauraci se mohli i stravovat. Hráči a jejich doprovody zároveň mohli využít možností hotelu pro aktivní odpočinek a rekreaci. Celá akce se těšila velké podpoře majitele i vedení Hotelu Dlouhé Stráně.

Pozitivem pořádání Mistrovství ČR juniorů a dorostenců společně s Mistrovstvím ČR mládeže do 16 let je úspora nákladů, ideální trenérské zázemí pro juniory a dorostence, výrazně větší divácká kulisa mistrovství a možnost juniorů a dorostenců hrát též Otevřené Mistrovství ČR jednotlivců. Potencionálním problémem může být kolize účasti talentovaného hráče kategorie H16, který si zároveň vybojuje i postup na Mistrovství ČR juniorů a dorostenců. Když by tento problém nastal, musí KM ŠSČR ve spolupráci s VV ŠSČR vyřešit postupy způsobem odpovídajícím výkonnosti talentovaného hráče.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem účastníkům a spolupracovníkům, kteří přispěli k hladkému průběhu akce. Celou akci hodnotíme jako velice zdařilou.